SON DAKİKA

Yemen İçin Genç STK’lar Platformu Basın Açıklaması Yaptı

Bu haber 07 Aralık 2018 - 13:52 'de eklendi ve 52 kez görüntülendi.

 

Değerli basın mensupları, pek kıymetli Konyalılar;

Bugün burada, Yemen’de yaşanan insanlık dramını dile getirmek; bu dramın sorumlusu olanları telin etmek ve masum Yemen halkının yaralarını bir nebze olsun sarabilmek adına başlattığımız kampanyamızı ilan etmek üzere bir araya gelmiş bulunmaktayız.

2014 yılında Yemen’de başlayan Husi ayaklanması, Batılı emperyalist güçler ve onların maşası olan sözde Müslüman devlet başkanlarının kışkırtmaları ile önce meşru iktidarın ortadan kalkmasına akabinde de dört yıldır bitmek bilmeyen elem ve gözyaşına sebep olmuştur. Sorunu çözmek yolunda adım attıklarını iddia eden kimi devletler, izandan ve sağduyudan uzak olarak, mezhepçi çatışmaları körüklemenin ötesinde hiçbir şey yapmamaktadır.

Yüzyılın son çeyreğinde, Müslüman halkların ezilip sömürülebilmesi için yürürlüğe sokulan mezhep çatışması oyununun en acı örneği, bugün Yemen’de yaşananlardır.  2015 yılından bu yana devlet otoritesinden yoksun, hastane, okul ve meskun mahal ayırt etmeksizin ölüm saçan savaş uçaklarının bombaları altında can ve mal güvenliği olmaksızın yaşam mücadelesi veren Yemenliler, açlık ve sefaletin pençesi altında ezilen din kardeşlerimizdir.

Dünyanın dört bir yanında, hakkın değil gücün üstün tutulduğu zamanlardayız; zulmün, adaletsizliğin açtığı yaraları bütünüyle sarmaya güç yetiremiyoruz ancak:

10 milyonu aşkın insanın akut beslenme yetersizliği yaşadığı; her on dakikada bir çocuğun açlıktan öldüğü; kötü yaşam koşulları nedeniyle ortaya çıkan kolera salgınlarının kol gezdiği şu günlerde,  Yemen’e uzanacak kardeşlik elinin, tarihî, insanî ve imanî bir sorumluluk olduğuna inanıyoruz.

Bizler, Konya’da faaliyet gösteren genç STK mensupları olarak, “Kim Müslümanların derdini kendine mal etmezse onlardan değildir.” Hadisi şerifinin bir gereği olarak, tüm Müslümanlar gibi, Yemenli kardeşlerimiz için dertleniyor ve derdimizin fiili bir göstergesi olarak da yardım kampanyamızın startını hep birlikte veriyoruz.

Üzerine düşen, insanî ve vicdani sorumluluğu yerine getirmekte her zaman örnek olan Konya halkını:

7 Aralık ve 14 Aralık 2018 tarihleri arasında Kayalıpark, Kültür Park, Melikşah Parkı,  Selçuk Üniversitesi ve Karatay Üniversitesi’nde açılacak yardım stantlarımıza gelerek destek vermeye davet ediyoruz.

İçinde bulunduğumuz şu imtihan dünyasında, mazlum coğrafyaların garip halkları ölüm ve yoklukla, bizler de elindeki imkânları nasıl ve ne şekilde kullandığımızla imtihan olmaktayız. Alanın değil, Allah için verebilenin asıl kazanan olduğu fani dünyada, tüm duyarlı kardeşlerimizden, kendileri için ahiret azığı olacak bu organizasyona, güçleri nispetinde destek vermelerini bekliyoruz.

Gayret bizden, tevfik Allah’tandır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.