SON DAKİKA

Prof. Dr. Kuşpınar, Kanada’da Hazreti Mevlana’yı anlattı

Bu haber 03 Aralık 2018 - 14:15 'de eklendi ve 22 kez görüntülendi.

NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ SOSYAL VE BEŞERİ BİLİMLER FAKÜLTESİ DEKANI PROF. DR. BİLAL KUŞPINAR, KANADA MCGİLL ÜNİVERSİTESİNDE “MEVLANA CELALEDDİN RUMİ’NİN İRFANI VE DÜŞÜNCESİNİN DÜNYA MEDENİYETLERİNE ETKİSİ” KONUSUNDA KONFERANS VERDİ.

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilal Kuşpınar, Kanada McGill Üniversitesinde “Mevlana Celaleddin Rumi’nin İrfanı ve Düşüncesinin Dünya Medeniyetlerine Etkisi” konusunda konferans verdi.

McGill Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Dini Çalışmalar Fakültesi, İslami Çalışmalar Enstitüsü ve Antropoloji Bölümünün ortaklaşa düzenlediği konferansta hem öğrencilere hem de akademisyenlere hitap eden Prof. Dr. Bilal Kuşpınar, konuşmasının başında dünyadaki farklı Mevlana algılarından bahsederek kısaca Mevlana’nın hayatı ve eserlerini tanıtıp onun kendine has tasavvufi anlatım metodundan örnekler sundu. Özellikle Mesnevi’sinden hareketle Mevlana’nın öğretilerinin derinliğini, hem Mevlevi geleneği içindeki yorumlarıyla hem de gelenek dışındaki yansımalarıyla anlatan Kuşpınar, “Onun “Bir ayağımız İslam’ın ilkelerinde ve değerlerinde sabit dururken, diğer ayağımızla yetmiş iki milleti dolaşırız” sözünün hikmetini, aslında mensubu olduğu İslam dininin, kölesi olduğu Kur’an’ın ve ayağının tozu olduğu Hazreti Peygamberin evrenselliğiyle ilişkilendirebiliriz. Şu anda bu sunumu yaparken bile, dünyanın farklı yerlerinde, farklı dillerinde ve kültürlerinde, farklı bilimsel, sanatsal, sosyal ve güncel ortamlarında ya Mevlana’dan ismen bahsediliyordur ya da onun eserleri tetkik ediliyor veya şiirleri terennüm ediliyordur” dedi.

Mevlana’nın dünyada bu derecede önemli bir çekim merkezi olmasının nedenleri üzerinde duran Prof. Kuşpınar, “Mevlana klasik anlamda alışık olduğumuz standart ilmi dilin ve üslubun ötesinde kendine has bir metotla mesajını sunduğu bir hakikattir. Ancak, bağlı olduğu İslami gelenekten hiç ayrılmamış, aksine onu içselleştirerek adeta onun ruhunda erimiştir” diye konuştu.

Program soru cevap bölümünün ardından sona erdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.