SON DAKİKA
Hitap Radyo
Konyaİhl

GELECEĞİN HUKUK MİMARLARI YETİŞİYOR

EĞİTİM, MUTEBER HABER, STK, YEREL HABERLER

TÜRKMEN ÖĞRENCİLER ÜLKELERİNİ TANITTI

EĞİTİM, KÜLTÜR SANAT, MUTEBER HABER, STK, YEREL HABERLER

Peygamberimiz vahiy alan bir beşerdir

Bu haber 03 Aralık 2018 - 9:29 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Peygamber Efendimiz birçok yerde kendisini beşer olarak tanıtmış, kendisini hiçbir zaman beşeri fıtratın dışında tutmamıştır. Beşerin yaptığı tüm davranışları hayatının her safhasında görmek mümkündür. Peygamberimiz diğer insanlar gibi; evlenmiş, ticaret yapmış, sevdiği yemek sevmediği yemekler olmuş, hata yapmış, hastalanmış, hüzünlenmiştir…
Peygamberimizi beşer olması ile diğer insanlar ile aynı kefeye koyarak değerlendirmek mümkün değildir. Elmas da bir taş parçasıdır ama diğer taşlardan değerli olan bir taştır. Peygamberimiz de vahiy alan bir beşer olarak diğer insanlardan üstün olan bir beşerdir. Hem Kur’an hem de kendi sözlerinde Peygamberimizin beşer olduğu açıkça beyan edilmektedir. Rabbimiz buyuruyor:
“De ki: “Ben de ancak sizin gibi bir insanım. Fakat bana ilâhınızın yalnızca bir tek ilâh olduğu vahyediliyor. Artık O’na yönelin ve O’ndan bağışlanma dileyin. Allah’a ortak koşanların vay haline!” (Fussilet 6)
“De ki: “Ben de ancak sizin gibi bir insanım, (Ne var ki) bana, ‘Sizin ilah’ınız ancak bir tek ilâhtır” diye vahyolunuyor. Kim Rabbine kavuşmayı umuyorsa yararlı bir iş yapsın ve Rabbine ibadette kimseyi ortak koşmasın.” (Kehf 110)
“De ki: Ben peygamberlerin ilki değilim. Bana ve size ne yapılacağını da bilmem. Ben sadece bana vahyedilene uyarım. Ben sadece apaçık bir uyarıcıyım.” (Ahkaf 9)
Ummu Seleme (RA) anlatıyor: “Resulullah (SAV), odasının kapısında bir münakaşa işitmişti. Yanlarına çıkıp:
“Ben bir beşerim. Bana ihtilaflılar gelir. Bunlardan biri, diğerine nazaran daha belagatli (ikna edici) olur. Ben de onun doğru söylediğini zanneder, lehine hükmederim. Ancak kime bir Müslümanın hakkını vermiş isem, bunun ateşten bir parça olduğunu bilsin. O ateşi ister yüklensin, ister terk etsin (kendisi bilir)” buyurdular.” (Buhari)
Siz dünya işlerinizi iyi bilirsiniz
Peygamberimizin hayatında “Hurma aşılama olayı” diye bilinen bir olay vardır. Efendimiz, Mekke’den Medine’ye hicretinin ilk günlerinde Medine halkının hurmalarına aşılama yaptıklarına şahit olur. Neden böyle yaptıklarını sorar. Onlar da hurma meyvelerinin kaliteli olması için bunu hep yaptıklarını söylerler. Bunun üzerine Hz. Peygamber (SAV) “bunu yapmanızın bir fayda sağlayacağını zannetmiyorum” der. Onlar da hurma aşılama işini bırakırlar. O sene hurmalar cılız ve kalitesiz olur. Hz. Peygamber bunun sebebini sorar. Onlar da, siz öyle buyurduğunuz için biz de aşılamayı bıraktık ve hurmalar böyle oldu, derler. Bunun üzerine Hz. Peygamber; “benimkisi bir zandan ibaretti. Beni zannımla sorgulamayın. Ama ben size, Allah böyle buyuruyor diye bir haber getirirsem onu alın. Çünkü ben Allah adına asla yalan söylemem” buyurur (Müslim). Hadisi şerifin yine Müslim’deki ve başka kaynaklardaki diğer bir rivayetinde, “Siz dünya işlerinizi iyi bilirsiniz” cümlesi de vardır.
Peygamberimiz günümüz şeyhlerinin, tarikat liderlerinin yaptığı gibi insanların kalbini okumamıştır. Görmüş olduğu bir davada, delilleri ile haklı olduğunu ispat etmeye çalışan haksız birisine sen yalan söylüyorsun dememiştir. Kendisine anlatılan delillere göre hüküm vermiştir. Ensar ile muhacir arasını açmak için fitne tohumları ekerek aralarında kavga çıkarmaya çalışan Abdullah b. Ubey’e niçin böyle yapıyorsun dediğinde Abdullah yaptığı fitne çalışmasındaki sözlerini inkâr etmiş olayı haber veren Sahabi Zeyd b. Erkam ise yalancı pozisyonuna düşmüştür. Olayın gerçek yüzü kendisine vahiy gelince ortaya çıkmıştır.
Çocukluğundan irtihaline kadar hayatının her safhası bilinen Peygamberimiz vahiy ile hareket etmiş ve yaşayan canlı bir Kur’an olmuştur. Peygamberimizi tanır O’nu kendimize rehber yaparsak, günümüzün İslam adına hurafeler anlatan şarlatanların sözlerine itibar etmeden gerçek İslamı yaşamış oluruz.

Hüseyin TOPTAŞ

Kaynak: http://www.huseyintoptas.com.tr/2018/12/02/peygamberimiz-vahiy-alan-bir-beserdir/

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.