SON DAKİKA
Hitap Radyo
Konyaİhl

Konya STK Platformu And’mız Kararına Tepki

Bu haber 25 Ekim 2018 - 11:28 'de eklendi ve 45 kez görüntülendi.

KONYA SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI PLATFORMU BASIN AÇIKLAMASI (AND’IMIZ KARARINA TEPKİMİZ)

Konya Sivil Toplum Kuruluşları Platformu tarafından Danıştay’ın “andımız karar” ile ilğili bir basın açıklaması yayınladı.

Konya STK Platform Başkanı Muhsin Görgülügil imzası ile yayınlanan açıklamada” 2013 yılında yerinde bir kararla siyasi iktidar tarafından verilen ‘And’ımızın okullardan kaldırılması iradesi bizler tarafından vesayet rejimin bir uygulamasının daha kalkması olarak görülmüş ve memnuniyetle karşılanmıştı; ama geçen hafta Danıştay 8. daire kendisini yürütme’nin yerine koyarak ‘ANT’la ilgili almış olduğu kararla anayasayı çiğnemiştir” denildi.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “Bu bizim tarafımızdan kabul edilemez bir durum olup temyiz aşamasında tekrar eski uygulamaya dönülmesini bekliyoruz.

Danıştay 8. Dairesi, ilköğretim okullarında uygulanan “Öğrenci Andı’nı kaldıran “İşlem niteliğinde veya takdir yetkisini kaldıracak biçimde yargı kararı verilemez” dedi. Konya Sivil Toplum Kuruluşları Platformu olarak, Yargı yetkisinin denetim şeklinde kullanılamayacağını ifade ediyoruz ve bu kararla siyasi iradenin yetki alanına müdahale anlamına geldiğini ve siyaset kurumunun’da bir an evvel kamuoyunu rahatlatacak gerekli açıklamaları yaparak millet nezdinde tepki uyandıran bu kabul edilemez karar’ için ne yapılması gerekiyorsa acil olarak tedbir almasını bekliyoruz.

Biz halkımıza şunu duyuruyoruz ki; Danıştay yürütmenin takdir yetkisini bizzat kullanmıştır anayasa ve yasayı alenen çiğnemiştir” Danıştay eski “ideolojik” korumacılık günlerine mi dönüyor? Karar kadar gerekçesini de çok ilginç buluyoruz ve şu bilinsin ki Danıştay kararının vahim tarafı şu: Hükümetin yıllar önceki bir eğitim politikası kararını (idari işlemi) değiştiremeyeceğini kabul etmek yıllardır tasfiyesi için mücadele ettiğimiz “vesayet” e teslim olmaktır”

Konya Sivil Toplum Kuruluşları olarak; Halkımız nezdinde infial uyandıran bu baskıcı totaliter rejimin uygulamalarından biri olan bu ”ant” meselesinden sonra ve tedbir alınmazsa eski vesayet uygulamalarını yeniden tek tek ortaya çıkara caklarından derin endişelerimiz vardır.

Bizler kesinlikle halkımızla birlikte yeni vesayet uygulamalarına müsaade etmeyecek ve her platformda tepkimizi ortaya koyacağız.

Kamuoyuna saygılarımızla.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.