SON DAKİKA
Hitap Radyo
Konyaİhl

“İMAM HATİPLERİ MARKA YAPMALIYIZ”

Bu haber 24 Ekim 2018 - 11:06 'de eklendi ve 345 kez görüntülendi.

Söyleşi köşemizde konuğumuz Türkiye İmam Hatipliler Vakfı (TİMAV) Başkanı Abdullah Ecevit Öksüz. Şemsi Tebrizi Kız İmam Hatip Lisesi’nden Muteber Haber Muhabiri Havva Görgülü, Öksüz ile İmam Hatiplerin misyonu ve vakıf olarak yaptıkları çalışmaları konuştu.

Havva Görgülü: Başkanım bize öncelikle İmam Hatiplerin dünü ve bugününden bahsedebilir misiniz?

A.Ecevit Öksüz:Tabii. İmam Hatibin dününden bahsedeceğimiz zaman, sadece İmam Hatiplerin kurulduğu tarihten bugüne bir serüvenden değil aslında din eğitiminin köklerinde İslam’ın köklerinden bugüne gelen mana ve ehemmiyetten bahsedebiliriz. İmam Hatip’in dününü konuşacaksak, Asr-ı Saadet’ten yani Efendimiz, Peygamberimiz, Sevgilimiz’den (s.a.v)

başlayarak bugüne getirmemiz ve o köklerden itibaren ileriye doğru yürümemiz gerekir diye düşünüyorum. Bu bağlamda neden kökleri Asr-ı Saadet’e kadar gider? İmam Hatiplerde hem bu dünyanın inşası ile ilgili eğitimler hem de ahiretimizin ihyasıyla ilgili eğitimler alıyoruz. Yani tek kanatlı bir kuş değil çift kanatlı bir kuş misalidir İmam Hatipler. Hem bu dünyayı hem ahireti esas alır ve eğitimin temelinde de İmam Hatiplerin temelinde de bu vardır. Efendimiz’in zamanında da kurmuş olduğu “Suffe” ehli de İmam Hatiplilerdendir mesela. Bu bağlamda, mana itibariyle düşünecek olursak “Peygamberimizin etrafında ondan dini öğrenenler de aynı zamanda mana itibariyle İmam Hatipli gibidir veya biz onlar gibi olmalıyız” demek daha doğru olur

İmam Hatipleri kurum olarak değerlendirecek olursak 1900’lü yılların başlarına kadar gitmemiz gerekiyor. İlk başta “Medresetü’l Eimmetü  Vel Hutaba” diye kuruluyor. Bu medreseden sonra Medresetü’l Vaizin” kuruluyor daha sonra İmam Hatip Kursları açılıyor. 1951’e geldiğimizde ise Adnan Menderes’in başbakan olduğu, Tevfik İleri’nin milli eğitim bakanlığı yaptığı dönemde bugünkü İmam Hatipler kuruluyor ve İmam Hatip Okulları olarak açılıyor. Kısa serüveni bu ama sadece geçmişe bakarken kronolojik bir tarih olarak bakmak, manayı ve içeriğini atlamak, verilmiş olan mücadeleleri konuşmamak, söylememek haksızlık olur. İmam Hatiplerin tarihi aslında bir milletin mücadele tarihidir. İmam Hatip’in tarihi, ümmetin tarihi ve din eğitiminin mücadele tarihidir ve dindarların kendi hayatları içerisinde var olma mücadelesinin bir adıdır, İmam Hatiplerin serüveni. Çünkü geçmiş günlere baktığımız zaman çok zor günler, zamanlar yaşanmış o zor günler ve zamanlarda hiçbir zaman İmam Hatiplilerin enerjisini tüketmemiş, morallerini bozmamış ve hem kendi alanıyla ilgili eğitim alma azmini hem de gayret etme azmini tüketememiş. Mesela o Medresetül Eimmetü Vel Hutaba kapandıktan bir süre sonra yerine başka isimle yenileri açılır. Daha sonra İmam Hatip kursları açılır. Neden İmam Hatip kursları açılır? Türkiye tarihinde belli bir dönem din eğitimiyle milletin ihtiyaçlarıyla hakim iradenin çatıştığı zamanlar meydana geliyor ve din eğitimi yasaklanıyor, ezan bile Türkiye’de yıllarca Türkçe olarak garip bir şekilde okutuluyor. Bu dönemde insanların din ihtiyaçlarını karşılayacak hoca bulanamıyor ve birkaç aylık imam hatip kursları açılıyor ve yine milletimiz dinine, kültürüne, medeniyetine ve değerlerine bağlılığıyla İmam Hatipleri canlandırmak istiyor ve bugün ki döneme geliyor. Ne zaman bir darbe konuşulsa hedef İmam Hatipliler olur 1960, 1982, 1985’de böyle olmuştur.

Havva Görgülü: Peki, TİMAV olarak camiaya katkılarınız nelerdir?

A.Ecevit Öksüz: TİMAV olarak camiaya katkılarımızdan daha ziyade İmam Hatiplerin bugününe dair birkaç söz söylemekte fayda var. Bugün, Allah’a hamd olsun İmam Hatip Ortaokullarımızın ve liselerimizin sayısı binleri, öğrenci sayımız milyonları aştı ve bu anlamda baktığımızda önümüzdeki ortaokul problemimiz. Katsayı problemi çözüldü ve diğerleriyle eşit şekilde yarışabiliyor. Başörtüsü liselerde, üniversitelerde ve devletin bütün kurumlarında serbest hale geldi. İsteyen istediği gibi başörtüsünü takabilir, inançlarını yaşayabilir hale geldi. Bu bağlamda Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyor, şükranlarımızı sunuyoruz.

Bugün İmam Hatipler olarak belli bir çıtaya ulaşmış vaziyetteyiz. Artık bundan sonra kalitenin arttırılması, içeriğin güçlendirilmesi ve aramızdan yeni Türkiye birincileri, yeni dünya birincileri, kültürde, sanatta, edebiyatta, tüm alanlarda marka isimler çıkarmak ve güçlü nesiller yetiştirmek artık bizim odağımızda olmalı. Hem öğrencilerimiz bunu istemeli hem de öğrencilerimize hizmet eden sivil toplum kuruluşları. Öğretmenlerimiz, milli eğitim bakanımız ve herkesin odağı bu noktada. İnşallah İmam Hatipleri güzel bir gelecek bekliyor.

Diğer taraftan “TİMAV olarak camiaya ne tür hizmetler üretiyoruz” sorunuza geleyim.

TİMAV 1994 yılında, Türkiye İmam Hatipliler Vakfı ismiyle kurulmuştur. Vakfın genel merkezi Konya’da. Farklı şehirlerde az sayıda da olsa şubemiz var. Şubeleşmeye özel bir gayret sarf etmedik. Hatta şube talepleri geldiğinde bunları da çok olumlu karşılamadık. Şu an bulunan şubelerimiz de daha çok geçmişte açılmış. Bundan sonra temsilcilikler veya şubelerle özellikle büyük şehirlerimizde olmayı ümit ediyoruz. Biz TİMAV olarak özelde İmam Hatipler genelde ise din eğitimi, gençlik ve sosyal politikalar alanlarında stratejik bir kurum olmayı hedefledik. Bu kapsamda yürüttüğümüz  projelerimiz var. Mesela din eğitiminde kalitenin arttırılmasına yönelik kalite çalıştaylarımız var. İlahiyat fakültelerimizin sorunları, İmam Hatiplerin, İmam Hatiplerdeki müfredatın sorunları, öğrencilerimizin beklentileri gibi… Tüm bunlarla ilgili bilgi, düşünce ve stratejiler üretiyoruz ve üretmiş olduğumuz bu değerleri, verileri de paylaşıyoruz ve daha iyi İmam Hatipler oluşsun diye gayret ediyoruz. Önerilerimizin birçoğunun hayata geçiyor olduğunu görmekten mutluluk ve onur duyuyoruz.

Öğrenci arkadaşlarımızla yürütmüş olduğumuz faaliyetlerimizle Türkiye geneli İmam Hatip öğrencilerimizin katılımına açık 7-8 yıldır bir hikaye yarışmamız var. Yine öğrencilerimizin okumasını, yazmasını, düşünmesini geliştirecek çeşitli faaliyetleri kapsamında “Geleceğin Yazarları Buluşuyor” diye bir projemiz var. Usta yazarlarla İmam Hatip lisesi öğrencilerimizi bir araya getiriyoruz ve orada deneyim ve atölye çalışmaları söz konusu oluyor. “İlham Okumaları” projemiz var. İmam Hatip öğrencilerimize gerek müfredattaki dersler gerek müfredat dışı destekler konusunda çeşitli eğitimlerimiz, seminerlerimiz oluyor. Yine okullarımızın uygulamış olduğu bazı projelere de desteklerimiz var. Mesela “Kitap Dostları Topluluğu” da desteklediğimiz projelerden bir tanesi ve dört yıldır Şems-i Tebrizi Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından yürütülüyor. Bu proje ile öğrencilerimizin binlerce kitap okumasına vesile olundu. Sadece İmam Hatipler değil aynı zamanda lisans ve lisansüstü programlarla ilgili öğrencilerimizle ilgili farklı projeler yürütüyoruz. Bunlardan bir tanesi İlham (İlim ve Hikmet Araştırma Merkezi) burada yıllık yaklaşık bin tane öğrencimiz ve 100’ün üzerinde hocamızla  çeşitli alanda seminerler, okumalar ve ihtisas faaliyetleri, ihtisas okumaları üzerine çalışmalar yürütülüyor. Burada hikmet-medeniyet okumaları, Türkiye okumaları, İslami ilimler okumaları, sanat ve edebiyat okumaları, yazarlık atölyeleri gibi birçok dersle öğrencilerimiz geleceğe hazırlanıyor. Diğer bir faaliyetimiz de uluslararası dini araştırmalar sempozyumu.

Sadece şehrimiz, ülkemiz ve İslam dünyamız değil tüm insanlık coğrafya dünyası bizim hedefimizde olmalı. Çünkü Peygamberimiz Veda Hutbesinde “Ey İnsanlar” diyerek insanlığa sesleniyor. O bize sesleniyorsa bizde onun ümmeti olarak insanlığa seslenebilmemiz lazım. Bu kapsamda uluslararası projelerimiz de var. Uluslararası Dini Araştırmalar ve Küresel barış sempozyumunun ilkini Konya’da, ikincisini Saraybosna’da, üçüncüsünü İspanya-Endülüs’te, dördüncüsünü Kazakistan-Özbekistan bölgesinde düzenledik. Dört yıldır devam ediyor. Önümüzdeki yıllarda beşincisini de gerçekleştireceğiz. Şu an hazırlıklarını yapıyoruz. Alan araştırmalarımızla da İmam Hatipli olmayan öğrencilerdeki İmam Hatipli algısını araştırdık. Öğrencilerimizin İmam Hatipten beklenti ve memnuniyetlerini araştırdık ve İmam Hatip hocalarımızla ilgili, velilerimizle ilgili araştırmalarımız ve çalışmalarımız devam ediyor.

TİMAV 28 Şubat döneminde de İmam Hatiplerin hakkını savunarak büyük bir görev almıştır. Dönemin idarecileriyle çeşitli raporlar hazırlamış ve mücadele vermiştir. Katsayı problemi yaşandığı dönemde köy köy, kasaba kasaba dolaşarak İmam Hatiplere öğrenci toplamıştır.

Buna benzer faaliyetlerle İmam Hatip camiasına hizmet etmekten dolayı gurur duyuyoruz.

Havva Görgülü: Teşekkür ediyoruz Sayın Başkanım. İmam Hatip Camiası ve ülkemiz için yapacağınız faaliyetlerde başarılar diliyoruz.

A.Ecevit Öksüz: Ben teşekkür ediyorum.

.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.